Forum

Tam Versiyon: Solana (SOL) Nedir?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Solana (SOL) Nedir?

Solana, merkezi olmayan finans (Decentralized Finance) çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisinin izinsiz doğasına dayanan, oldukça işlevsel bir açık kaynak projesi olarak bilinmektedir. Projeyle ilgili fikir ve ilk çalışmalar 2017'de başlarken Solana, merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı tarafından Mart 2020'de resmi olarak başlatılmıştır.
Solana protokolü, merkezi olmayan uygulama (Decentralized Applications) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Blok zincirinin altında yatan hisse kanıtı (Proof of Stake) konsensüsüyle birleştirilmiş bir geçmiş kanıtı (Proof of History) konsensüsü sunarak ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Yenilikçi hibrit konsensüs modeli nedeniyle Solana, hem küçük çaplı alım-satım yapan bireylerin hem de kurumsal anlamda alım-satım yapan kurumların ilgisini çekmektedir. Solana Vakfı için önemli bir odak noktası, merkezi olmayan finansmanı daha büyük ölçekte erişilebilir kılmaktır.
SOL, Solana kümesindeki düğümlere zincir üstü bir program çalıştırma veya çıktısını doğrulama karşılığında iletilebilen Solana'nın yerel belirtecinin adı olarak adlandırılmaktadır. Sistem, lamport adı verilen kesirli SOL'lerin mikro ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. SOL, Solana'nın en büyük teknik etkisi olan Leslie Lamport'un onuruna adlandırılmıştır. Bir Lamport, 0.000000001 SOL değerine sahiptir.

Solana Kümesi Nedir?

Küme kavramı, ağlar alanında birlikte çalışan ve dışarıdan tek bir sistem olarak görülebilen bir dizi bilgisayar olarak bilinmektedir. Solana kümesi, güvenilmeyen, kullanıcı tarafından gönderilen programların çıktısını doğrulamak için birlikte (ve bazen birbirlerine karşı) çalışan, bağımsız olarak sahip olunabilen bilgisayar kümesi olarak adlandırılmaktadır. Kullanıcılar, zaman içindeki değişmez işlemlerin bir kaydını veya bu olayların programlı yorumlarını korumak istediklerinde bir Solana kümesi kullanılabilirler.
Bir kullanım, kümeyi çalışır durumda tutmak için hangi bilgisayarların anlamlı işler yaptığını izlemeye yönelik olabilirken, başka bir kullanım, gerçek dünyadaki varlıkların mülkiyetini izleyebilmektedir. Her iki durumda da küme, verilen işlemleri kaydeden bir hesap defteri üretmektedir. Solana kümesi sürekli olarak korunmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir birey defterin bir kopyasını elinde tuttuğu sürece, programlarının çıktısı (kimin neye sahip olduğunun bir kaydını içerebilir), onu başlatan kuruluştan bağımsız olarak sonsuza kadar tekrarlanabilir olacaktır.

Solana Sorumluluk Reddi

Solana projesinde açıklanan tüm iddialar, içerik, tasarımlar, algoritmalar, tahminler, yol haritaları, şartnameler ve performans ölçümleri yazarın en iyi performansı ile yapılmaktadır. Doğruluğunu kontrol etmek ve onaylamak okuyucunun nazarına bırakılmıştır. Ayrıca, bu projedeki hiçbir detay yatırım talebi teşkil etmemektedir.

Solana'nın Kurucuları Kimdir?

Solana'nın arkasındaki en önemli kişi Anatoly Yakovenkoolarak bilinmektedir. Yakovenko, profesyonel kariyerine Qualcomm'da başlayarak ve burada hızla yükselmiş ve 2015'te kıdemli personel mühendisi yöneticisi olmuştur. Daha sonra profesyonel hayatta yolu değişmiş ve Dropbox'ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona girmiştir. 2017 yılında Yakovenko, daha sonra "Solana" olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştır. Qualcomm meslektaşı Greg Fitzgeraldile birlikte çalışarak ve Solana Labs adlı bir proje kurmuşlardır. Bu süreçte birkaç eski Qualcomm meslektaşının ilgisi de çeken Solana protokolü ve SOL belirteci 2020'de halka sunulmuştur.

Solana'yı Özel Yapan Nedir?

Solana'nın kripto para dünyasına getirdiği önemli yeniliklerden biri, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen geçmişin kanıtı (Proof of History) fikir birliğidir. Bu konsept, protokolün daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlamakta ve bu da kullanılabilirliği artırmaktadır. Solana, kripto para birimi alanında blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri ile bilinmektedir.
Solana'nın hibrit protokolü, hem işlem hem de akıllı sözleşme yürütme için önemli ölçüde azaltılmış doğrulama süreleri sağlamaktadır. Bu çok hızlı işlem süreleriyle Solana, kurumsal ilgiyi de çekmiştir. Solana protokolü hem küçük çaplı kullanıcılara hem de kurumsal müşterilere aynı şekilde hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Protokol, ölçeklenebilirliği ve hızlı işlemeyi garanti ederken, düşük işlem maliyetlerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.