Hoşgeldin Ziyaretçi
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı
  

Şifre
  

Forumlarda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Üye Sayısı: 3
» En Son Üyemiz: cemal
» Konu Sayısı: 31
» Mesaj Sayısı: 31

Tam İstatistik

Çevrimiçi Kullanıcılar
Şu anda 1 çevrimiçi kullanıcı var.
» 0 üye | 1 Misafir

En Son Konular
Counter Strike hakkında b...
Forum: Counter Strike
Son Mesaj: ixirweb
08-14-2022, 01:02 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 3
PUBG Mobile Hakkında 10 İ...
Forum: Pubg
Son Mesaj: ixirweb
08-14-2022, 12:59 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 2
Valorant - Ajanlar
Forum: Valorant
Son Mesaj: ixirweb
08-14-2022, 12:53 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 4
GTA Grand RP Modu Nasıl İ...
Forum: GTA
Son Mesaj: ixirweb
08-05-2022, 04:03 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 11
NFT Nedir? Nasıl Alınır? ...
Forum: NFT Dünyası
Son Mesaj: ixirweb
08-05-2022, 03:58 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 13
TikTok geçmişinizi nasıl ...
Forum: Tiktok
Son Mesaj: Mercan
08-03-2022, 05:25 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 21
Domain (Alan Adı) Neden Ö...
Forum: Domain / Alan Adı
Son Mesaj: ixirweb
08-01-2022, 01:20 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 12
Domain (Alan Adı) Nedir?
Forum: Domain / Alan Adı
Son Mesaj: ixirweb
08-01-2022, 01:20 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 9
Solana (SOL) Nedir?
Forum: Solana (SOL)
Son Mesaj: ixirweb
08-01-2022, 01:02 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 19
BNB coin nedir?
Forum: Binance Coin (BNB)
Son Mesaj: ixirweb
08-01-2022, 01:00 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 19

 
  Counter Strike hakkında bilmeniz gerekenler
Gönderen: ixirweb - 08-14-2022, 01:02 PM - Forum: Counter Strike - Cevap Yok

Tüm dünyayı kasıp kavuran, ülkemizde de en popüler oyunlardan biri olan ve aynı zamanda internet kafelerimizin vazgeçilmez oyunu,Counter-Strike için Valve tarafından 1999 yılından bu yana 4 ana oyun çıkartıldı.Her bir oyunu,oldukça fazla ilgi gören serinin küresel alanda çok fazla yankı bulduğunun en büyük kanıtı, hiç şüphe yok ki serinin son oyunu Counter-Strike:Global Offensive'in Steam'de en çok oynanan oyun olmasıdır.
Sizler için, Counter-Strike hakkında bilmeniz gereken 10 bilgiyi listeledik. İyi okumalar.

1- Counter-Strike'ın 1999 yılında ilk olarak hayran yapımı bir Half-Life modu olduğunu, daha sonradan ise Lord Gaben'nin bu fikri beğenip tescillediğini, bu modun yapımcılarını da Valve'da işe aldığını biliyor muydunuz?


[Resim: galeri_34.jpg]

2- İlk Counter Strike'dan itibaren, bomba kodunun aynı olduğunu biliyor muydunuz? (7355608)[Resim: galeri_35.jpg]
3- Counter Strike 1.0 beta sürümünde cs_siege adında bir harita bulunduğunu ve bu haritayı yapan kişinin kısa bir süre sonra (17 aralık 2000) intihar ettiğini biliyor muydunuz?
[Resim: galeri_36.jpg]
5- CS:GO'da de_dust2 haritası ile, CS 1.6'da de_dust2 haritasının adım sayısının eşit olduğunu biliyor muydunuz?[Resim: galeri_37.jpg]

6- 16 Nisan 2007'de Virginia Tech okulunda, psikolojik sorunları bulunan bir öğrencinin, 32 kişiyi öldürdüğünü ve Bu olayın ardından, Counter Strike'da Virginia Tech haritası yapan öğrencinin, okuldan atıldığını biliyor muydunuz?[Resim: galeri_38.jpg]

6- Oyunun 6.0 Betasındaki amacın, teröristlerin belli bir bölgeye ulaşması olduğunu ve bu modun testerlar tarafından beğenilmemesinin ardından Valve'ın bu modu kaldırdığını biliyor muydunuz?


[Resim: galeri_39.jpg]

7- GOTFRAG istatistiklerine göre, Counter-Strike'da dünyanın en iyi 3 ülkesinin sırasıyla İsveç,Amerika ve Almanya olduğunu, Türkiye'nin ise 31. sırada bulunduğunu biliyor muydunuz?


[Resim: galeri_40.jpg]
8- Bütün Counter-Strike oyunlarında, AWP ile vuruş yaptıktan sonra silahı elinizden kaldırıp tekrar aldığınızda, daha hızlı ateş edebildiğinizi biliyor muydunuz?


[Resim: galeri_41.jpg]
9- Counter Strike 1.6 sürümündeki botların isimlerinin oyunun çıkış aşamasında bağış yapanların,oyunun yapımcılarının ve Valve'ın kurucusu olan Gabe Newell'ın adını kullandığını biliyor muydunuz?

Bu öğeyi yazdır

  PUBG Mobile Hakkında 10 İlginç Bilgi
Gönderen: ixirweb - 08-14-2022, 12:59 PM - Forum: Pubg - Cevap Yok

PUBG günümüzde Fortnite, Call of Duty: Warzone ve Apex Legends ile popülaritesini sürdüren “battle royale” türünün patlamasına vesile olmuştu. Oyunu yıllar içinde milyonlarca oyuncuya ulaşan PUBG Mobile takip etti ve ulaştığı kitle anlamında PUBG’yi dahi gölgede bıraktı. Oyun bu kadar popüler olmasına rağmen PUBG’ye dair herkesin bilmediği birçok ilginç detay bulunmakta. Bunlar arasından seçtiğimiz 10 tanesini aşağıda sıraladık.


PUBG ismi nereden geliyor?
PUBG’nin açılımı PlayerUnknown’s Battlegrounds. Bu isimdeki "PlayerUnknown" kısmı, oyunu geliştiren Brendan Greene’in internette kullandığı kullanıcı ismi. Kendisi PUBG’den önce de askeri simülasyon oyunu Arma 2 için aynı türdeki DayZ: Battle Royale’i geliştirmişti.


PUBG hangi ülkede geliştirildi?
Oyunun fikir babası Brendan Greene İrlandalı bir oyun yapımcısı. PUBG’yi geliştirmek için katıldığı Bluehole Studio, 2007 yılında Güney Kore’nin Seul şehrinde kurulan bir şirket. PUBG Mobile’ın operasyonunu ise Çinli Tencent Games yürütüyor.


Oyunun esin kaynağı nedir?
PUBG’nin ve hatta DayZ: Battle Royale’in esin kaynağı 2000 yılında vizyona giren Battle Royale filmi. Japon sinemasının bir üyesi olan bu film ise 1999 yılında Koushun Takami tarafından kaleme alınan aynı isimli kitabı temel alır.


Erangel ismi nereden geliyor?
Oyunun yaratıcısı Brendan Greene’in Eryn adlı bir kızı var. Bilindiği kadarıyla küçük kızına “angel” (melek) olarak seslenen Greene, “eryn” ve “angel” ikilisini bir araya getirerek “Erangel” ismini oluşturmuş. Erangel oyunun ana haritası olarak hafızalara kazınmıştır.


Oyundaki yapılar gerçek dünyadan mı?
PUBG’nin ana haritası Erangel’deki yapıların büyük kısmı için 1950’li yılların Sovyet mimarisinde esinlenilmiş. Okulun bahçesindeki havuz binası ise Çernobil felaketinden etkilenen Pripyat kentinde yer alan Azure yüzme havuzunun birebir kopyası.


Winner Winner Chicken Dinner ne anlama geliyor?
Zafer sonrası ekrana gelen bu slogan için iki iddia var. Birincisi, kumarhanelerde satılan tavuk yemeği ile oynanabilen en düşük bahsin eşit fiyatta olması. İkincisi, Büyük Buhran sırasında sokak kumarbazlarının tavuk yemeği kazanma umuduyla bahse girmeleri.


Kimseyi öldürmeden birinci olmak mümkün mü?
Oyunun temel amacı hayatta kalan son kişi olmak ve teknik olarak rakiplerin alan dışında kalıp kendi kendilerine öldükleri bir zafer senaryosu mümkün. Öte yandan hiç kimseyi öldürmeden son 10 kişi arasına kalındığında Pacifist (Barış Yanlısı) başarımı açılıyor.


Eş zamanlı oyuncu rekoru nedir?
Erken erişime sunulduğu ilk günden itibaren büyük ilgi gören PUBG, tam sürüme geçiş yaptıktan sadece 23 gün sonra 3.2 milyon eş zamanlı oyuncuya ulaştı. Bu başarı halen Steam tarihinde ulaşılması güç bir rekor olarak kayıtlarda yer alır.


PUBG ne kadar sattı?
21 Aralık 2017 tarihinde çıkış yapan PUBG’nin satış miktarına dair en güncel açıklama 2020 yılının Temmuz ayında yapıldı. Oyunun yapımcısı PUBG Corporation’ın o tarihteki açıklamasına göre oyun 70 milyondan fazla sattı.


PUBG Mobile ne kadar popüler?
Her ne kadar PUBG’nin geçmişi daha uzun olsa da günümüz itibariyle PUBG Mobile çok daha popüler durumda. Tüm mobil platformlarda ücretsiz oynanabilen PUBG Mobile bugüne kadar 1 milyardan fazla kez indirildi.

Bu öğeyi yazdır

  Valorant - Ajanlar
Gönderen: ixirweb - 08-14-2022, 12:53 PM - Forum: Valorant - Cevap Yok

JETT / DÜELLOCU

Anavatanı Güney Kore'yi temsil eden Jett'in çevik ve darbelerden kaçmaya dayalı dövüş tarzı, başkalarının alamadığı riskleri almasını sağlar. Her çatışmada üstünlüğünü belli eder ve rakipleri daha nerede olduğunu anlamadan onları kesip biçmeye başlar.
 
RAZE / DÜELLOCU

Bomba gibi bir kişiliğe ve kocaman silahlara sahip olan Raze, aramıza Brezilya'dan katılıyor. Kafa göz dalan oyun tarzıyla düşmanları saklandıkları deliklerden çıkarmakta ve dar alanları ''bam bam bam'' temizlemekte üstüne yok.

BREACH / ÖNCÜ

İnsanüstü güçlere sahip İsveçli Breach, düşman zemininde sert bir şekilde yolu açan, hedeflenebilir bir kinetik dalga gönderir. Sebep olduğu hasar ve darbe, savaşın dengelerini değiştirecek niteliktedir.


OMEN / KONTROL UZMANI

Bir anının hayaleti olan Omen gölgelerin içinde avlanır. Düşmanlarını kör eder, savaş alanını boydan boya kat eder ve paranoyanın, onun ne taraftan saldıracağını anlamaya çalışan rakiplerinin damarlarında gezinmesini sağlar.


BRIMSTONE / KONTROL UZMANI

Aramıza ABD'den katılan Brimstone'un hava araçları sayesinde takımı her zaman 1-0 öndedir. Gereken her türlü işlevselliği titizlikle ve güvenli bir mesafeden sağlaması, muharebe alanında bu kumandanı eşsiz kılar.

PHOENIX / DÜELLOCU
 
Aramıza Birleşik Krallık'tan katılan ve yıldızlardan aldığı gücü dövüş stilinin her noktasına yansıtan Phoenix, savaş alanını alevlerle ve patlamalarla aydınlatır. Arkasında destek olsun olmasın, bildiği gibi savaşmak için ileri atılacağından şüpheniz olmasın.

SAGE / GÖZCÜ

Çinli ve kapı gibi Sage gittiği her yerde kendini ve takımını güvende tutar. Öldürülen silah arkadaşlarını hayata döndürme yeteneği ve agresif saldırıları bertaraf edebilmesiyle, cehennemvari savaş meydanında etrafına huzur verir.

SOVA / ÖNCÜ

Rusya'nın uçsuz bucaksız tundralarında yetişen Sova düşmanlarını acımasız bir verimlilik ve titizlikle tespit eder, izlerini sürer ve onları yok eder. Özel yayı ve sıra dışı iz sürme yetenekleri ile ondan kaçsanız da asla saklanamazsınız.

VIPER / KONTROL UZMANI

Amerikalı kimyacı Viper zehir yüklü, çeşit çeşit kimyasal cihazıyla savaş alanını kontrol altında tutarken düşmanın görüşünü de alt üst eder. Avını zehriyle değilse bile aklıyla mutlaka avcunun içine alır.

CYPHER / GÖZCÜ
 
Faslı bilgi uzmanı ve tek kişilik gözetleme ağı Cypher, düşmanın her hareketini bilir, her sırrını duyar ve her manevrasını görür. Cypher'ın gözleri hep üzerinizdedir.

REYNA / DÜELLOCU

Meksika'nın kalbinden kopup gelmiş Reyna teke tek çatışmalarda düşmanını ezer ve aldığı her skorla daha da coşar. Yapabilecekleri tamamen saf beceri gerektirir ve onu ciddi şekilde performansa dayalı kılar.

KILLJOY / GÖZCÜ

Alman dâhi Killjoy, kendi icatlarından oluşan cephaneliğiyle savaş meydanını kontrol altına alır. Cihazlarının verdiği hasar rakiplerini durdurmaya yetmezse robotlarının yardımıyla rakiplerini zayıflatarak onların ortadan kaldırılmalarını kolaylaştırır.

SKYE / ÖNCÜ
 
Aramıza Avustralya'dan katılan Skye, beraberinde getirdiği vahşi hayvan ordusuyla birlikte çatışmayı iyiden iyiye kızıştırıyor. Düşmana ayak bağı olan hayvanları ve takım arkadaşlarını iyileştirme yetisiyle, takımının gücünü pekiştiriyor ve takımdaki herkesi kolluyor.

YORU / DÜELLOCU
 
Japon Yoru, gerçeklikte açtığı geçitlerden geçerek düşman hattına sinsice sızıyor. Yanılsamalardan ve kaba kuvvetten eşit oranda faydalanarak hedeflerini göz açıp kapayıncaya kadar indiriyor.

ASTRA / KONTROL UZMANI
 
Ganalı ajan Astra, kozmosun enerjisini kullanarak savaş meydanını lehine değiştirebiliyor. Astral yolculuğu üzerinde tam kontrole sahip olması ve engin stratejik öngörüsüyle, düşmanın bir sonraki hamlesinden her zaman birkaç ışık yılı önde.

KAY/O - ÖNCÜ
 
KAY/O, radyantları etkisiz hale getirmek için üretilmiş bir savaş makinesi. Düşmanlarının yeteneklerini sindirerek rakiplerin karşı koyma yetisini bastırır. Böylece hem kendisini hem de takım arkadaşlarını korur.

CHAMBER / GÖZCÜ
 
Her daim şık ve tam teçhizat dolaşan Fransız silah tasarımcısı Chamber, ölümcül isabetliliğiyle rakipleri ortadan kaldırıyor. Özel yeteneklerini kullanarak görüş mesafesi sağlar, uzaktaki rakipleri avlar ve her plana mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

NEON / DÜELLOCU
 
Filipinli Ajan Neon, şoke edici bir hızla öne atılır ve bedeninin ürettiği biyoelektrik dalgalarını düşmanların üstüne salar. Düşmanları gafil avlamak için yarışırcasına koşar ve hepsini yıldırım hızıyla indirir.

FADE / ÖNCÜ
 
Türk kelle avcısı Fade, düşmanların sırlarını gasp etmek için saf kâbus gücünü kullanır. Korkuyla uyum içinde çalışarak hedeflerini avlar ve hedeflerinin işini bitirmeden önce en büyük korkularını açığa çıkarır.

Bu öğeyi yazdır

  GTA Grand RP Modu Nasıl İndirilir?
Gönderen: ixirweb - 08-05-2022, 04:03 PM - Forum: GTA - Cevap Yok

GTA 5 sahibiyseniz ve mevcut online mod'dan artık sıkıldıysanız son günlerin gözde modu Grand RP'yi denemek isteyebilirsiniz.

Grand RP indirme için aşağıdaki sayfayı ziyaret ediniz

https://gta5grand.com/

Bu öğeyi yazdır

  NFT Nedir? Nasıl Alınır? Nasıl Üretilir?
Gönderen: ixirweb - 08-05-2022, 03:58 PM - Forum: NFT Dünyası - Cevap Yok

İçinde bulunduğumuz döneme damgasını vuran dijital dönüşüm süreci, her geçen gün hayatımıza yeni kavramlar kazandırmaya ve dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Dijital mülkiyet ve koleksiyonculuk gibi olgulara yeni boyutlar kazandıran NFT de bunlardan biri. NFT, dijital dünyada dönüştürücü etkiye sahip bir konu olarak insanlarda ilgi uyandırıyor. Dolayısıyla NFT’nin açılımı, tanımı, nasıl üretildiği, nasıl alınıp satıldığı ve hangi projelerde kullanıldığı gibi pek çok husus, yanıtı merak edilen sorulardan oluyor. Sen de NFT konusunda nitelikli bir bilgiye sahip olmak istiyorsan, başlangıç aşamasında bu temel soruların cevaplarını detaylı bir şekilde incelemende yarar bulunuyor.

NFT Nedir?

Sen de birçok kişi gibi bugünlerde NFT nedir diye merak ediyor olabilirsin. NFT kavramının açılımı “Non Fungible Token” ya da Türkçe’deki karşılığı ile “Değiştirilemez Token” olarak ifade ediliyor. Aslında bir tip kripto para cinsi olarak da ifade etmenin mümkün olduğu NFT, diğer kripto para türlerinden farklı olarak klasik tanımların haricinde değerli bir varlığı temsil edebiliyor. Örneğin, dijital ortamda varlık gösterebilen ve bir kişinin mülkiyetine ait olabilen metalar, NFT sınıfına girebiliyor. NFT’ler bu anlamda bir kripto paradan çok bir meta ya da ürün olarak değer görüyor. Kripto paralar ile benzerliklerinin temel sebeplerinden biri de, NFT’lerin de Bitcoin ya da Ethereum gibi gibi blok zincir tabanlı bir yapıya bağlı olmasından kaynaklanıyor. NFT’ler ağırlıklı olarak koleksiyon değeri gören ürünlerden oluyor. Örneğin eskilerde çok popüler olan oyun kartları, dijital ortamda NFT olarak karşılık görebiliyor. NFT’nin kripto paralardan bir diğer farkı da her bir NFT’nin özgün olup farklı şekilde tasarlanabilmesi oluyor.

NFT'ler nasıl üretiliyor?

NFT nasıl üretilir konusu, en çok merak edilen konulardan biri. NFT üretimi, Ethereum blok zinciri geliştiricilerinin hazırladığı ERC-727C token standartlarında üretiliyor. Tabii burada NFT üreticilerinin işini kolaylaştırmak önemli çünkü blok zincirin teknik tarafı, bir hayli karmaşıklaşabiliyor. NFT üretme işlemlerini gerçekleştirmek için üreticilere kolaylık sağlayan platformlar ise bu durumu kolaylaştırıyor. Bu sayede üreticilerin bu süreçte ihtiyaçları olan şey ise dijital bir kripto para cüzdanı oluyor.

NFT Nasıl Alınır?

NFT koleksiyonlarından ürünler satın almak için NFT pazar yeri olarak tanımlanan dijital siteleri ziyaret edebilirsin. Özellikle 2017’de New York’ta kurulan ve ilk NFT pazarı olarak sektörde hizmet sunmaya devam eden bazı firmalar bu anlamda ön plana çıkıyor. Ayrıca, NFT sahibi olmak için yapacağın ödemeleri, yalnızca kripto para ile gerçekleştirilebilirsin. Örneğin bir NFT’yi Türk Lirası, Amerikan Doları ya da Euro ile satın almak, en azından şimdilik mümkün değil.

Bu öğeyi yazdır

  TikTok geçmişinizi nasıl bulabilir ve silebilirsiniz?
Gönderen: Mercan - 08-03-2022, 05:25 PM - Forum: Tiktok - Cevap Yok

TikTok'un daha sinir bozucu yönlerinden biri, gerçekten beğendiğiniz ve tekrar görmek istediğiniz ancak yanlışlıkla bir veya iki gün önce izlediğiniz bir videoyu bulmanın zorluğuydu. Daha önce, TikTok'ta izleme geçmişinizi öğrenmek için izlemeniz gereken uzun, karmaşık bir dizi adım vardı ve bu çabaya değmezdi. Ancak artık son yedi güne ait izleme geçmişinizi kolayca bulabilir ve isterseniz silebilirsiniz.

TikTok uygulamasında izleme geçmişinizi bulmak için:

     Ekranın sağ alt köşesindeki Profil simgenize dokunun.
     Sağ üst köşedeki üç çizgi simgesini seçin.
     Ayarlar ve gizlilik > İzleme geçmişi üzerine dokunun.

Artık son yedi gün içinde izlediğiniz tüm videoları içeren bir galeri göreceksiniz. Yeniden izlemek istediğiniz herhangi birine tıklayın.
İzleme geçmişinizi kaydetmeyi tercih etmiyorsanız veya mevcut geçmişinizi silmek istiyorsanız, ayarlamanız çok basit:

     İzleme geçmişi sayfasında, sağ üst köşedeki dişli simgesine dokunun.
     Mevcut geçmişinizi silmek için Geçmişi temizle > Temizle'ye dokunun.
     Kaydedilmesini istemiyorsanız İzleme geçmişini kapatın.

İzleme geçmişini kapatsanız bile, TikTok'un hangi videoları izlediğinizi takip etmeye devam ettiğini unutmayın, çünkü algoritmaları gelecekte size hangi videoların gösterileceğini bu şekilde belirler.

Bu öğeyi yazdır

  Domain (Alan Adı) Neden Önemlidir?
Gönderen: ixirweb - 08-01-2022, 01:20 PM - Forum: Domain / Alan Adı - Cevap Yok

İnternet dünyasında domain, web sitesi ziyaretçilerinin sizi nasıl arayacağı ve bulacağı ile ilgili bir kılavuz görevi görür. Doğal olarak web sitenizle ilgili insanlara sunacağınız ilk izlenim domain ile olacaktır. Bu sebeple domain seçimi ve takibi oldukça önem taşır.
Domain, web sitenizin faaliyetleri hakkında ve yaptığınız işle ilgili kullanıcılara fikir sunar. Özellikle pazarlama stratejisi açısından domain çok işinize yarar. Kısacası domain, marka bilinirliğini artırır. Satın alacağınız hosting paketleri, domain adınıza özgü Google, Yahoo ve Hotmail gibi mail adresleri için e-posta hesaplarını da kapsar. Bu da pazarlama stratejisinin doğru ve etkin şekilde yürütülmesi için büyük bir adımdır.
Domain, sadece marka bilinirliğine de katkı yapmaz. Alan adları Google sıralama algoritması bakımından da çok önemlidir. Domain ve uzantısında ilgili anahtar kelimelerin kullanılması, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızda önemli bir rol oynar.

Bu öğeyi yazdır

  Domain (Alan Adı) Nedir?
Gönderen: ixirweb - 08-01-2022, 01:20 PM - Forum: Domain / Alan Adı - Cevap Yok

Domain, Türkçe karşılığı "alan adı" olan bir terimdir. Herhangi bir web sitesine girerken o web sitesinin IP adresi ile ilgili alana bağlanmanız gerekir. Söz konusu IP adreslerinin herkes tarafından bilinmesi ve akılda tutulması mümkün değildir. Dolayısıyla domain kavramı geliştirilmiş olup, insanların IP adresi yerine domain ismi ile web sitesine bağlanması sağlanmıştır.
Domain, en genel ifade ile web sitesinin adı ve adresidir. Kullanıcılar web sitesini bu alan adı ile tanırlar. Seçilen alan adının; "alanadi" olduğunu düşünürseniz, domain de "alanadi.com" ya da "alanadi.net" gibi web sitesine yönlendiren adreslerdir.
Farklı web sitelerinin aynı domain adını kullanması söz konusu değildir. Bunu insanların parmak izi gibi düşünebiliriz. Söz konusu alan adları IP adresini kullanarak karmaşık kodlar ile web sitesine bağlantı sağlar. Bu IP numaraları uzun olduğundan bireylerin bu numaraları hatırlaması da zordur.
Domain kavramı olmasaydı insanlar bir web sitesine bağlanmak için adres satırına web sitesinin IP numarasını yazma zorunda kalırdı. Bu sebeple domain kavramı geliştirilmiş ve karmaşıklık ortadan kaldırılmıştır. Adres satırına girdiğiniz domain, DNS aracılığı ile IP adresine dönüştürülerek kısa sürede web sitesine bağlantı gerçekleştirilir.

Bu öğeyi yazdır

  Solana (SOL) Nedir?
Gönderen: ixirweb - 08-01-2022, 01:02 PM - Forum: Solana (SOL) - Cevap Yok

Solana (SOL) Nedir?

Solana, merkezi olmayan finans (Decentralized Finance) çözümleri sağlamak için blok zinciri teknolojisinin izinsiz doğasına dayanan, oldukça işlevsel bir açık kaynak projesi olarak bilinmektedir. Projeyle ilgili fikir ve ilk çalışmalar 2017'de başlarken Solana, merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Solana Vakfı tarafından Mart 2020'de resmi olarak başlatılmıştır.
Solana protokolü, merkezi olmayan uygulama (Decentralized Applications) oluşturmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Blok zincirinin altında yatan hisse kanıtı (Proof of Stake) konsensüsüyle birleştirilmiş bir geçmiş kanıtı (Proof of History) konsensüsü sunarak ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Yenilikçi hibrit konsensüs modeli nedeniyle Solana, hem küçük çaplı alım-satım yapan bireylerin hem de kurumsal anlamda alım-satım yapan kurumların ilgisini çekmektedir. Solana Vakfı için önemli bir odak noktası, merkezi olmayan finansmanı daha büyük ölçekte erişilebilir kılmaktır.
SOL, Solana kümesindeki düğümlere zincir üstü bir program çalıştırma veya çıktısını doğrulama karşılığında iletilebilen Solana'nın yerel belirtecinin adı olarak adlandırılmaktadır. Sistem, lamport adı verilen kesirli SOL'lerin mikro ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. SOL, Solana'nın en büyük teknik etkisi olan Leslie Lamport'un onuruna adlandırılmıştır. Bir Lamport, 0.000000001 SOL değerine sahiptir.

Solana Kümesi Nedir?

Küme kavramı, ağlar alanında birlikte çalışan ve dışarıdan tek bir sistem olarak görülebilen bir dizi bilgisayar olarak bilinmektedir. Solana kümesi, güvenilmeyen, kullanıcı tarafından gönderilen programların çıktısını doğrulamak için birlikte (ve bazen birbirlerine karşı) çalışan, bağımsız olarak sahip olunabilen bilgisayar kümesi olarak adlandırılmaktadır. Kullanıcılar, zaman içindeki değişmez işlemlerin bir kaydını veya bu olayların programlı yorumlarını korumak istediklerinde bir Solana kümesi kullanılabilirler.
Bir kullanım, kümeyi çalışır durumda tutmak için hangi bilgisayarların anlamlı işler yaptığını izlemeye yönelik olabilirken, başka bir kullanım, gerçek dünyadaki varlıkların mülkiyetini izleyebilmektedir. Her iki durumda da küme, verilen işlemleri kaydeden bir hesap defteri üretmektedir. Solana kümesi sürekli olarak korunmaktadır. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir birey defterin bir kopyasını elinde tuttuğu sürece, programlarının çıktısı (kimin neye sahip olduğunun bir kaydını içerebilir), onu başlatan kuruluştan bağımsız olarak sonsuza kadar tekrarlanabilir olacaktır.

Solana Sorumluluk Reddi

Solana projesinde açıklanan tüm iddialar, içerik, tasarımlar, algoritmalar, tahminler, yol haritaları, şartnameler ve performans ölçümleri yazarın en iyi performansı ile yapılmaktadır. Doğruluğunu kontrol etmek ve onaylamak okuyucunun nazarına bırakılmıştır. Ayrıca, bu projedeki hiçbir detay yatırım talebi teşkil etmemektedir.

Solana'nın Kurucuları Kimdir?

Solana'nın arkasındaki en önemli kişi Anatoly Yakovenkoolarak bilinmektedir. Yakovenko, profesyonel kariyerine Qualcomm'da başlayarak ve burada hızla yükselmiş ve 2015'te kıdemli personel mühendisi yöneticisi olmuştur. Daha sonra profesyonel hayatta yolu değişmiş ve Dropbox'ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona girmiştir. 2017 yılında Yakovenko, daha sonra "Solana" olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştır. Qualcomm meslektaşı Greg Fitzgeraldile birlikte çalışarak ve Solana Labs adlı bir proje kurmuşlardır. Bu süreçte birkaç eski Qualcomm meslektaşının ilgisi de çeken Solana protokolü ve SOL belirteci 2020'de halka sunulmuştur.

Solana'yı Özel Yapan Nedir?

Solana'nın kripto para dünyasına getirdiği önemli yeniliklerden biri, Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen geçmişin kanıtı (Proof of History) fikir birliğidir. Bu konsept, protokolün daha fazla ölçeklenebilir olmasını sağlamakta ve bu da kullanılabilirliği artırmaktadır. Solana, kripto para birimi alanında blok zincirinin sunduğu inanılmaz derecede kısa işlem süreleri ile bilinmektedir.
Solana'nın hibrit protokolü, hem işlem hem de akıllı sözleşme yürütme için önemli ölçüde azaltılmış doğrulama süreleri sağlamaktadır. Bu çok hızlı işlem süreleriyle Solana, kurumsal ilgiyi de çekmiştir. Solana protokolü hem küçük çaplı kullanıcılara hem de kurumsal müşterilere aynı şekilde hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Protokol, ölçeklenebilirliği ve hızlı işlemeyi garanti ederken, düşük işlem maliyetlerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu öğeyi yazdır

  BNB coin nedir?
Gönderen: ixirweb - 08-01-2022, 01:00 PM - Forum: Binance Coin (BNB) - Cevap Yok

BNB coin, Binance ve onun blok zinciri tabanlı girişimleri için kullanılan kripto paradır. BNB coin, ‘Binance Smart Chain (BSC)’ ağında sürekli gelişen DeFi ekosisteminin yanı sıra Binance kripto para borsası ile etkileşim kurmak için kullanılabilir.

BNB coin yakımı

BNB coin, Binance borsasında kullanıcılara alım satım ücretlerinde indirim sağlar, kripto paralar için alım satım çifti görevi görür ve Binance DEX’te kullanılır. Binance’de ödenen ücretler periyodik olarak “yakılır”. Dolaşımdan kalıcı olarak çıkarılarak, arzı azaltılır ve teorik olarak değeri artırılmış olur. Binance, arz miktarı 200 milyondan 100 milyona düşene kadar coin yakmaya devam edecektir.

BNB coin kullanımı

BNB coin ayrıca, ICO (ilk coin arzı)’na benzeyen launchpad etkinliklerine katılmak için kullanılır.
BNB coin, Binance tarafından Ethereum’un kod tabanına dayalı olarak geliştirilen akıllı sözleşme platformu Binance Smart Chain (BSC) üzerindeki ‘gas’ ücretlerini ödemek için kullanılır. Birçok DeFi uygulamasında (dapps) merkezi bir role sahiptir. Bu şekliyle ETH’nin Ethereum üzerindeki rolüne çok benzediği söylenebilir.
 
Örneğin, kullanıcılar PancakeSwap DEX’te likidite sağlamak için BNB coin yatırabilir veya (ERC-20 token’larının BSC versiyonu olan) BEP-20 token’ları ile takas edilebilir.
 
Sorumluluk reddi: Bu bilgiler kripto para birimlerinin veya herhangi bir servis sağlayıcı, hizmet veya teklifin teşviki şeklinde yorumlanmamalıdır. Bu bilgiler alım satım tavsiyesi değildir.

Bu öğeyi yazdır